RPG Maker do Unity

Tutaj możesz pochwalić się efektami swojego dzieła, lub poznać opinie innych.

RPG Maker do Unity

Postprzez EvilArev » 19 Lip 2014, 22:50

Słowo wstępu:
Moja przygoda z GameDevem zaczęła się +/- 8 lat temu od RPG Makera XP. RPG Makery to programy do tworzenia gier typu JRPG bez konieczności znajomości programowania. Mają dość spore ograniczenia technologiczne (poza głównym, że są tylko 2D), a większość gier zrobiona w nich wygląda tak samo. Mają jednak nad Unity jedną wielką przewagę - tworzenie nowego contentu jest banalnie proste.
Obecnie, od ponad pięciu lat zawodowo zajmuję się Unity w ponad dziesięcioosobowej grupie. Często zauważam, że dodanie drobnej rzeczy w projekcie niepotrzebnie angażuje programistę i trwa zbyt długo. Używając RPG Makera stworzenie w grze jakiejś misji, cutscenki czy dialogu jest jak budowanie z lego i może to zrobić sam designer, bez proszenia się kodera. Wniosek - trzeba sobie zrobić RPG Makera do Unity.

Skryptowanie w RPG Makerze polega na ustawieniu kolejki predefiniowanych akcji z odpowiednimi parametrami. Dostępna jest pula zmiennych, do których można sobie zapisywać np. ilość zabitych wilków lub nieudanych prób poderwania córki kowala. Zapisane wartości można potem wykorzystać np. do modyfikacji dialogów.

RPG Maker für Unity (nazwijmy go RMU):
Image
Okno inspektora zdarzenia. Od góry:
1. Lista stron danego zdarzenia - każda strona jest jakby osobnym zdarzeniem (listą komend). Strony organizuje się w zdarzenia dla większej przejrzystości. Przykładem mogą być różne wypowiedzi jakiegoś NPC w kolejnych fazach zadania. Można oczywiście w ramach jednej listy postawić X warunków sprawdzających zapisany stan zadania, ale osobne strony pomagają w ogarnięciu takich sytuacji.
2. Aktywacja strony - akcja wymagana do odpalenia listy komend. Aktualnie są to: przycisk akcji gracza, wcniśnięcie zdefiniowanego klawisza na klawiaturze, automatyczny start, kolizja z innym obiektem, działanie w tle.
3. Dodatkowe warunki strony - można zdefiniować kilka stanów przełączników (bool) i wartości zmiennych wymaganych do uruchomienia listy. Np. strona ze szczególnymi gratulacjami odpali się tylko jeśli wynik twoich działań będzie większy od X.
4. Lista komend - każda komenda ma opis, by nie trzeba było wchodzić w okno jej edycji chąc sprawdzić co robi. Przyciski widoczne w prawym górnym rogu każdej komendy to funkcje typu Copy, Paste, Cut. Aktualnie są trochę w rozsypce, ale w innym branchu projektu ich funkcjonalność jest całkiem niezła (przenoszenie w górę/dół, etc.).
5. Przycisk "New Command" - otwiera okno z listą dostępnych akcji:

Image
Lista komend: po lewej kategorie, po prawej elementy kategorii. Obecnie działają następujące komendy:
Logika:
- Operacje na zmiennych i przełącznikach. Do zmiennej można zapisać np. pozycję jakiegoś obiektu, współrzędne kursora, wartość losową, etc.
- Sprawdzanie warunków dla w/w, czyli "czy zmienna X >= wartość", tudzież "czy zmienna X >= zmienna Y".
- Czekanie przed wykonaniem kolejnej akcji. Czas ustalony lub zapisany w zmiennej.
Dialogi:
- Wyświetlanie okna wiadomości. Obsługuje kilka tagów, np. pauza przed wyświetleniem reszty tekstu, automatyczne zamykanie po czasie. Można też wyświetlić jako okna dodatkowe (np . nakładające się okrzyki tłumu) - ich maksymalną ilość możemu ustalić.
- Wymuszenie zamknięcia okien dodatkowych.
Mapa gry:
- Teleport na inną mapę. Definiujemy nazwę, pozycję pojawienia się gracza i stronę, w jaką ma być zwrócony. Można też wybrać w jaki sposób nastąpi przejście pomiędzy scenami - np. fade do czarnego, błysk, czy jakikolwiek efekt zdefiniowany wcześniej.
Generyczne funkcje:
Tutaj znajdują się funkcje, które często używane są w samym Unity, czyli np. instancjonowanie, aktywacja obiektów, ustalenie pozycji, odpalenie animacji, wyłączenie kolizji, etc. Game Object, na którym chcemy wykonać operację można wybrać na kilka sposobów: bezpośrednia referencja, skrót do użycia Game Objectu ze zdarzeniem, szukanie po nazwie, szukanie po tagu, użycie wcześniej zapamiętanego GO (podczas instancjonowania).
Audio:
- Odegranie zarządzanego dźwięku. Dźwięk wybieramy z listy dostępnych w SoundManagerze. Można w nim określić maksymalną ilość kopii danego dźwieku, żeby nie urywał się gdy chcemy odegrać drugi, taki sam.
Efekty Specjalne:
- Błyśnięcie ekranu - definiujemy kolor, czas trwania i wybieramy krzywą, po której będzie się zmieniać alfa.

Reszta kategorii widocznych na screenie czeka na wypełnienie/uzupełnienie innymi funkcjami.
Po wybraniu nowej komendy, lub edycji już istniejącej, pokazuje się okno edycji komendy. Jest unikatowe dla każdej komendy, chociaż niektóre elementy się powtarzają (np. wybór GameObjectu). Tutaj screeny z edycji dwóch komend:
Image
Transformacja obiektu.

Image
Odegranie próbki audio.

F.A.Q.
1. Po co to?
Mam nadzieję, że gdy skończę ten system to uda mi się zrobić z jego pomocą grę. Jeśli nie - będę rozważał dystrybucję samego rozszerzenia.
2. Nie lepiej użyć PlayMakera?
Niekoniecznie. Próbowałem, ale dodawanie własnych akcji do PM okazało się dość toporne, a do dodania byłoby sporo. Z kolei tworząc zdrzenie trzeba definiować nowy stan za każdym razem gdy chce się opóźnić akcję o jakiś czas. Wydaje mi się to niepotrzebnie skomplikowane. Poza tym korzyści z pracowania w systemie, który zna się na wylot są nieocenione :-)
3. Czy jest jakaś strata na wydajności w porównaniu z czystm programowaniem?
Z pewnością, ale nie powinna stanowić problemu. Z kolei zysk w wydajności tworzenia gry powinien całkowicie przyćmić tę stratę. Pojedyncze instrukcje są generanie switchami - jeden długi (kilkadziesiąt stanów dla określenia typu komendy), a potem jeszcze kilka po parę stanów każdy. Wykonywanie dużej ich ilości co ramkę mogłoby stanowić problem, ale wtedy można napisać skrypt, który zrobi konieczną rzecz wydajniej. Przy zdarzeniach odbywających się sporadycznie (czyli nie co ramkę) nie powinno być żadnego kłopotu z wydajnością, nawet na platformach mobilnych.
4. Jak wygląda pojedyncza komenda "pod maską"?
Jest to zbiór integerów definiujących zwykle akcję, kolejny zbiór floatów, stringów i objectów będących parametrami danej akcji kilku instancji prostej klasy do wyszukiwania GameObjectów podczas gry. Zlożone komendy, np. operacja na zmiennych mają łącznie kilkanaście elemetów. Prostsze - typu "Czekaj X sekund" mają ich np. 3, więc nie ma niepotrzebnego alokowania tablicy 100 elementów "na wszelki wypadek".
5. Po co ten temat?
Po części dla feedbacku, póki jeszcze mogę wziąć go pod uwagę. Po części by zmotywować się roboty (ostatnio jest całkiem dobrze, ale różnie to bywa). Poza tym może ktoś dzięki temu zainteresuje się pisaniem skryptów edytorowych - drzemie w nich moc!

Wyszło trochę przydługo, ale trudno ;-)
Chętnie pogadam na temat.
EvilArev
 
Posty: 400
Rejestracja: 14 Kwi 2013, 15:32
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: RPG Maker do Unity

Postprzez EvilArev » 17 Sie 2014, 12:15

Dalej robię!

Ostatnio zająłem się kontrolą NPCów śmigających po mapie.
Image

Gotowe komendy:
- Set Path: Puszcza postać wzdłuż ścieżki (zbudowanej z waypointów). Komendy w zdarzeniu mogą zostać spauzowane do czasu osiągnięcia celu przez NPC, lub uznania, że nie jest w stanie go osiągnąć.
- Stop: Zatrzymuje poruszającego się NPCa.
- Lock Facing: Blokuje obracanie postaci. Przydatne np. do wycofywania się, gdy postać patrzy w przeciwnym kierunku niż się porusza.
- Turn: Obracanie się twarzą w różne strony, np: do/od gracza, do/od dowolnego obiektu, N/S/W/E, relatywnie w lewo/prawo/tył, w kierunku ustalonym konkretną wartością (euler Y) lub zmienną.
FreeMove, Set Speed i Jump w kolejce do zrobienia.

Ludziki poruszają się za pomocą CharacterControllera, więc automatycznie radzą sobie z wymijaniem siebie nawzajem oraz przeszkód.
EvilArev
 
Posty: 400
Rejestracja: 14 Kwi 2013, 15:32
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: RPG Maker do Unity

Postprzez superpawelTV » 17 Sie 2014, 14:54

Może nie użyję nigdy do stworzenia czegoś lecz na pewno wypróbuję jeśli zdecydujesz się opublikować/sprzedać bo zapowiada się ciekawie. Sam kiedyś coś takiego pisałem ale niestety.. czas a raczej jego brak. Będę czekać na więcej aktualizacji i jakieś demka!
OT: Jak zrobiłeś ten foldout z pierwszego zrzutu ekranu? Użyłeś wbudowanych styli w edytorze czy zrobiłeś do tego własny? Bo wyszło super. Ciekawe jak wygląda na czarnym skinie ;D.
Edit: Już ogarnąłem jak zrobić taki efekt, tak więc nevermind! :D
superpawelTV
 
Posty: 87
Rejestracja: 03 Gru 2012, 19:01
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: RPG Maker do Unity

Postprzez EvilArev » 15 Wrz 2014, 20:04

W ramach, nazwijmy to "brancha", robię uproszczoną wersję narzędzia. Jest okrojona z logiki (zmiennych, warunków, etc.) oraz rzeczy typowo RPGowych, a edycja komend odbywa się bezpośrednio w Inspektorze, a nie w osobnym oknie. Fajnie robi się czymś takim np. spektakularne wybuchy z odpadającymi kawałkami maszyn, bogactwem dźwięków, i generalnie wszystko, gdzie odpala się różne rzeczy w ściśle określonym czasie.
potrzebuję feedbacku nt. wizualnego zróżnicowania bloczków poszczególnych komend. Jako że może ich być dużo, konieczne jest szybkie odszukanie np. akcji odgrywającej dźwięk. Postawiłem na kolory właściwe dla poszczególnych akcji, np. dźwięk - pomarańczowy, Destroy object - czerwony. Która z poniższych wersji jest, według was, milsza dla oka/lepiej spełnia zadanie:
Image?

Dzięki!
EvilArev
 
Posty: 400
Rejestracja: 14 Kwi 2013, 15:32
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: RPG Maker do Unity

Postprzez bajtek » 15 Wrz 2014, 20:09

obie wersje są spoko. Ta druga niby delikatniejsza dla oka, ale chyba w tej pierwszej by było lepiej się odnaleźć.

@edit
Może po prostu zrób tą pierwszą wersję ale mocne kolory w nagłówkach a bardzo delikatne w oknach.
Awatar użytkownika
bajtek
 
Posty: 212
Rejestracja: 09 Paź 2013, 06:16
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: RPG Maker do Unity

Postprzez EvilArev » 15 Wrz 2014, 20:19

Coś w tym stylu:
Image
?
W sumie nie jest źle, dzięki. Gdyby dobrać intensywność mogłoby dobrze działać.

Jeszcze jakieś opinie?
EvilArev
 
Posty: 400
Rejestracja: 14 Kwi 2013, 15:32
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: RPG Maker do Unity

Postprzez bajtek » 15 Wrz 2014, 21:47

O to chodziło więc według mnie w tym stylu będzie najlepiej.
Awatar użytkownika
bajtek
 
Posty: 212
Rejestracja: 09 Paź 2013, 06:16
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: RPG Maker do Unity

Postprzez ValaAntha » 16 Wrz 2014, 06:01

Jak dla mnie wygląda teraz ;), a jak tam prace daleko jeszcze do końca?? z chęcią bym wypróbował ;)
Awatar użytkownika
ValaAntha
 
Posty: 482
Rejestracja: 17 Gru 2011, 03:37
Miejscowość: Olsztynek
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: RPG Maker do Unity

Postprzez EvilArev » 16 Wrz 2014, 16:47

Do końca RPG Makera jeszcze sporo, ale okrojona wersja może być wkrótce gotowa do testów :)
EvilArev
 
Posty: 400
Rejestracja: 14 Kwi 2013, 15:32
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: RPG Maker do Unity

Postprzez EvilArev » 18 Sty 2015, 22:49

Jedziem dalej!

Wzbogaciłem nieco ilość działających komend zdarzeń - głównie do obsługi postaci w drużynie (o tym dalej), ale też np. możliwość wyboru odpowiedzi w oknie wiadomości, czy dodatkowe komendy dla logiki.
Ściezki dla postaci zyskały edytorowy skrypt ułatwiający tworzenie tychże ścieżek, jednocześnie zajmują mniej pamięci przez zmianę obiektów kolejnych węzłów z Transform na Vector3.
Lekkiemu odświeżeniu uległ też Inspector zdarzenia - aktywator strony i konieczne warunki mają teraz bardziej kompaktowy wygląd, każda komenda ma teraz dwa rozwijane menu (Edit, Move) do kopiowania, kasowania, przenoszenia komend na liście i/lub pomiędzy zdarzeniami:
Image

Oprócz tego zabrałem się za tworzenie bazy danych dla gry, czyli przedmioty, postacie, umiejętności, wrogowie, etc.
Jak na razie działa definiowanie parametrów przedmiotów (dojdą jeszcze żywioły i może parę innych rzeczy), używanie i ch w zakresie HP/MP. Można też definiować postaci z drużyny (aktorów) - imię i podstawowe parametry dla poziomów 1 i 99 (pomiędzy nimi wartości są interpolowane liniowo, ale planuję dodać możliwość edycji krzywej lub wyboru spośród kilku zdefiniowanych).
Tutaj zrzut z okna edycji przedmiotu:
Image

Na razie tyle tytułem update'u, pozdro : )
EvilArev
 
Posty: 400
Rejestracja: 14 Kwi 2013, 15:32
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Następna

Wróć do Projekty w realizacji i ukończone

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron