Tłumaczenie Unity Manual - dyskusja

Informacje dotyczące serwisu unity3D.pl, propozycje, sugestie, opinie.

Re: Tłumaczenie Unity Manual - dyskusja

Postprzez ala89 » 28 Kwi 2016, 08:45

:) Witam w tematyce ciekawej :arrow: tłumaczenia Unity Manual. :arrow: Przydatny temat ///

POZDAWIAm i do zobaczenia :?: w innym dziale
[url=http://www.drkubica.pl/likwidacja_recesji_dziaslowych__likwidacja_obnazonych_szyjek_zebow_,periodontologia_-_paradontoza.html]www.drkubica.pl/likwidacja_recesji_dziaslowych__likwidacja_obnazonych_szyjek_zebow_,periodontologia_-_paradontoza.html[/url]
ala89

Miejscowość: Warszawa
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Postprzez Marcin » 29 Lip 2016, 23:15

Jak wygląda sprawa z manualem? Której wersji on dotyczy? W chwili obecnej chyba dosyć starej, bo nawet zdjęcia zawarte na stronach manualu, pochodzące ze strony Unity3D, wygasły.
Marcin

Postprzez ValaAntha » 30 Lip 2016, 13:25

Obecnie znajduje się manual z 3.x
Awatar użytkownika
ValaAntha

Miejscowość: Olsztynek

Postprzez Marcin » 30 Lip 2016, 18:39

Są jakieś plany wydania manuala do wersji 5.x? Albo stworzenie jakiegoś innego poradnika do Unity?
Marcin

Postprzez ValaAntha » 31 Lip 2016, 09:39

Jest tylko, brak chętnych do zabrania się za to
Awatar użytkownika
ValaAntha

Postprzez Marcin » 31 Lip 2016, 09:56

Ja mógłbym w czymś pomóc, aczkolwiek moje możliwości czasowe są ograniczone, więc pomoc niekoniecznie może być duża.
Marcin

Postprzez Ice_trooper » 31 Lip 2016, 12:34

Jak widzę Marcin próbujesz ruszyć temat, to z związku z tym dorzucę swoje trzy grosze.
Na forum trafiłem w maju 2015 roku szukając jakiegoś forum Unity, pierwszą stroną jaką widziałem była główna, nie forum. Zaczynałem wtedy dopiero. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to właśnie tłumaczenie manuala, zerknąłem i tyle go widziałem. Potem wróciłem do niego, ale tak naprawdę chciałem tylko zobaczyć co to jest, a nie czytać. Nie wiem ilu realnie użytkownikom przydał się ten manual, ale zmierzam do tego, że moim zdaniem nie ma sensu poświęcać czas na tłumaczenie manuala z oryginalnej strony unity po angielsku, tutaj na polski. Oczywiście jak ktoś bardzo chce to niech sobie tłumaczy, ale osobiście uważam, że przydatność manuala napisanego po polsku jest bardzo mała. Jak ktoś będzie czegoś szukał i tak spojrzy na angielski najbardziej aktualny scripting API lub tutorial ze strony Unity. Po drugie, powszechnie wiadomo, że bez angielskiego ani rusz w programowaniu. Moim zdaniem pomysł na papierze wydawał się dobry, ale nakład czasu do efektów jest niewspółmierny. Oczywiście nie zabraniam nikomu tego robić, żebyśmy dobrze się zrozumieli ;) Jeśli jednak ktoś ma czas na zrobienie coś dla innych to chyba bardziej ludziom przydałoby się coś w stylu 'Best practices...' dla różnych typów czy gatunków gier. Jako przykład chociażby ostatnio znaleziony przez przypadek temat: Endless Runer http://answers.unity3d.com/questions/49 ... games.html albo tutorial dla RTS'ów http://stormtek.geek.nz/rts_tutorial/part1.php
Nie byłyby to pełne tutoriale, bo ciężko i długo pisze się kompletne tutki (krop po kroku), po drugie jak ktoś się bierze za jakiś określony typ gry to chyba nie musimy mu tłumaczyć jak się robi prefaby. Chodzi bardziej o zbiór najlepszych porad, pozwalających na szybkie wdrożenie się w jakiś określony gatunek gry bez zbędnego myślenia 'jak taką grę pisali inni przede mną'. Taka porada może być nawet jednym zdaniem, ale również erratą na całą stronę - zależy jak bardzo określone zagadnienie trzeba wyjaśnić. Sądzę, że taka seria bardzo pomogłaby wielu ludziom stykającym się z określonym gatunkiem po raz pierwszy (programując go), bo mieliby w jednym miejscu wszystkie porady, które (najważniejsze!) najprawdopodobniej nie zestarzeją się, bo nie są one zależne ani od wersji Unity, ani nawet od środowiska w którym piszemy grę. Jak masz czas to proponuję zrobienie takiej serii, oczywiście nie narzucam ;)
Nie śpię, bo programuję.
Awatar użytkownika
Ice_trooper

Postprzez Marcin » 31 Lip 2016, 12:55

Również uważam, że znajomość angielskiego to podstawa. Bez tego trudno jest zrozumieć w pełni dany silnik czy też obsługiwać się nim. Pomijając już, jak wspomniałeś dokumentację czy inne materiały dostępne w Internecie. Ogólnie myślę, że ludziom brakuje umiejętności i doświadczenia. Znam sporo osób, które stosują złe praktyki programistyczne. Nie zastanawiają się również nad samym projektem. Siadają, zaczynają pisać i widać efekty. Niestety, ale Unity3D takie jest. Łatwo jest zacząć, ale trudno jest to zrobić dobrze. Potem taki kod, po tygodniu, miesiącu jest do wyrzucenia. Pojawia się pomysł na jakiś nowy ficzer i okazuje się, że trzeba połowę napisać na nowo.

Jakieś poradniki jak zrobić daną rzecz są całkiem przydatne. Często ktoś chce zrobić jakąś grę, ale nie za bardzo wie, jak się za to zabrać. Ma ogólny zarys, co w tej grze chce, jak to ma wyglądać, ale nie bardzo wie, jak to przelać na kod. Takie poradniki można napisać. Albo pojedyncze lekcje, albo jakieś krótkie kursy. Mogłoby to pomóc niektórym osobom w poznaniu jakichś metod projektowania czy prowadzenia projektu.
Marcin

Postprzez ValaAntha » 31 Lip 2016, 13:47

No to na tej wiki mogli byśmy takie materiały zamieszczać zamiast tłumaczenia manuala.
Awatar użytkownika
ValaAntha

Postprzez Marcin » 01 Sie 2016, 08:56

W takim razie można to jakoś ogarnąć. Opracować tematy, wybrać co by było dobre na początek. Podzielić się jakoś i zrobić to.
Marcin

PoprzedniaNastępna

Wróć do unity3D.pl

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość